Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
- Úvod
- O grafických kartách
Grafické karty
Grafická karta je počítačovou komponentou, která obsahuje grafickou výpočetní jednotku (Graphic Procesing Unit, zkráceně GPU), která se stará o provádění grafických výpočtů a následné zobrazení grafiky na obrazovce monitoru. Grafický čip může být buď na dedikované kartě nebo může být integrován v procesoru, v takovém případě ale musí základní deska podporovat integrovanou grafiku.
Při výběru grafické karty je třeba položit si otázku, k jakému účelu bude využívána. Jestli na normální každodenní práci, k hraní počítačových her nebo pro tvorbu 3D grafiky. Na provádění každodenních úkonů postačí klidně i integrovaný grafický čip. Na hraní počítačovách her a pro tvorbu 3D grafiky je ale zapotřebí dedikované grafické karty.
Dedikovaná grafická karta
Oproti integrované GPU nabízí mnohem vyšší výkon. Nevýhodou je spotřeba a cena. Dedikované GPU jsou vhodné pro hraní nejnovějších počítačových her a pro práci s 3D grafikou.
Grafické jádro
Základem každé karty je grafický čip. Grafické čipy v současné době vyrábějí společnosti AMD a Nvidia. Samotné karty jsou pak vyráběny jinými společnostmi, které se starají o chlazení a o samotnou produkci karty podle specifikací od AMD nebo Nvidie.
Pamět
Každá karta je vybavena svou vlastní pamětí, která slouží k uschování dat, které karta využívá. Velikost paměti se v současnosti pohybuje od 2 až po 11 GB.
Rozhraní
V současnosti je nejrozšířenější rozhraní PCI Express (zkráceně PCIe). Většina základních desek je vybavena alespoň jedním konektorem PCIe 3.0 x16, který využívají moderní výkonné karty.
Spotřeba a dodatečné napájení
Grafická karta je většinou tou nejnáročnější komponentou co se týče spotřeby. Rozhraní PCIe 3.0 x16 je schopno dodat až 75W skrze konektor na základní desce, pokud ale GPU vyžaduje více než 75W je třeba použít dodatečné napájení ze zdroje. K tomu slouží 6 a 8 pinové konektory na grafické kartě.
Chlazení
Výkonné grafické karty využívají kombinaci aktivního a pasivního chlazení. Takovéto karty jsou většinou vybaveny jedním až třemi ventilátory a pasivním chladičem. Nevýhodou aktivního chlazení je hlučnost. Slabší karty si většinou vystačí pouze s pasivním chladičem a díky tomu jsou naprosto tiché.
Konektory
Slouží k propojení grafické karty s monitorem počítače. V současnosti jsou nejrozšířenějšími konektory DisplayPort, HDMI a DVI. Většina grafických karet je vybavena vícero konektory a dovolují tak připojit několik monitorů k jedné kartě.
Integrovaný grafický čip
Jedná se o čip integrovaný přímo v procesoru. Integrované GPU jsou slabší než dedikované karty, ale na jednoduchou kancelářskou práci jsou dostačující. Integrované GPU lze nalézt v každém procesoru od Intelu z řady Intel Core a také v řadě procesorů APU od AMD.